Nesprejemljiv predlog SDS: Naj šole in vrtci ostanejo zaščiteni pred alkoholom!
Slovenija ima resen problem s prekomerno rabo alkohola. Statistika Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je neizprosna: vsako leto zaradi alkohola umre več kot 900 ljudi, tedensko zaradi alkohola umre 12 Slovencev, letno pa beležimo prek 600 novih primerov raka, povezanih z alkoholom. Kljub tem zaskrbljujočim podatkom pa je stranka SDS predlagala zakonodajno spremembo, ki bi omogočila prodajo alkohola v prostorih šol in vrtcev v času, ko ni pouka.
Zakaj je ta predlog nevaren?
Alkohol je eden največjih dejavnikov tveganja za zdravje in povzroča nepopravljivo škodo, predvsem mladim. Ne gre zgolj za tveganje zdravstvenih posledic, ampak tudi za oblikovanje napačnih vzorcev vedenja in norm v družbi. Kot poudarja vlada v svojem uradnem mnenju, je dostopnost alkohola neposredno povezana z njegovo večjo sprejemljivostjo v družbi in s povečano porabo, kar velja predvsem za otroke in mladostnike, katerih možgani se še razvijajo in so zato toliko bolj ranljivi.
Predlog SDS bi še dodatno oslabil sicer že preveč toleranten odnos do alkohola v Sloveniji. Namesto da bi zmanjševali dostopnost alkohola in sledili evropskim smernicam, bi omogočili njegovo širšo prisotnost v občutljivih okoljih, kot so šolske športne dvorane in avle. To je popolnoma v nasprotju z evropskimi trendi, kjer se vse več držav odloča za zaostritev ukrepov proti alkoholu, ne pa za njihovo rahljanje.
Vlada in stroka: Jasno nasprotovanje predlogu
Vlada Republike Slovenije je v svojem mnenju odločno zavrnila ta predlog in ga označila kot “korak nazaj v naslavljanju problematike pitja alkohola” ter “v nasprotju z evropskimi trendi na tem področju“. Prav tako nevladne organizacije s področja javnega zdravja opozarjamo, da je absolutno nesprejemljivo, da se normalizira prisotnost alkohola v šolah in s tem posredno vzgaja mlade v prepričanju, da je alkohol nekaj povsem vsakdanjega in neproblematičnega.
V podporo ohranitvi sedanje ureditve so se izrekli tudi ravnatelji. Društvo ravnateljev je predlog označilo kot neodgovoren in škodljiv ter poudarilo, da bi takšna zakonodajna sprememba negativno vplivala na celotno družbo. Njihov odziv si lahko preberete tukaj: 24ur.com.
Alkohol v šolskem prostoru? Ne, hvala!
Slovenija potrebuje strožje ukrepe, ne pa razrahljane zakone, ki bi olajšali dostopnost alkohola v šolskem okolju. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) jasno poudarja, da so najbolj učinkoviti ukrepi za zmanjševanje rabe alkohola ter tveganj in škode zaradi njegove rabe:
- omejevanje fizične dostopnosti alkohola,
- omejevanje oglaševanja in promocije alkohola,
- višje trošarine in cene alkohola.
SDS s svojim predlogom ravna v popolnem nasprotju z dokazanimi ukrepi za zmanjšanje škode zaradi alkohola. Namesto da bi reševali problem, ga poskušajo poglobiti. Razprava, ki se je sprožila ob tem predlogu, pa je kljub vsemu pozitivna, saj lahko končno začnemo govoriti o dejanskem stanju in nujnosti ukrepov za zmanjšanje alkoholiziranosti Slovencev.
Ob tem velja dodati, da lahko pogosto nespoštovanje omenjene ureditve (kar stranka SDS navaja kot enega izmed dejstev in razlogov za spremembo zakona) kvečjemu vzamemo kot opozorilo in začnemo s pogovori, na kakšen način lahko pristojne ustanove (npr. inšpektorati in policija) bolj učinkovito nadzirajo morebitno kršenje zakona in prodajo alkohola na prireditvah, ki jih različni deležniki organizirajo v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka.
Zaključek
Naše šole in vrtci morajo (p)ostati prostor brez alkohola. Namesto da bi rahljali omejitve, moramo storiti korak naprej k bolj odgovorni alkoholni politiki. Ne smemo dovoliti, da alkohol postane normaliziran del šolskih prostorov – ne glede na čas dneva ali tedna. Zdravje naših otrok in mladih mora biti na prvem mestu, zato je ta predlog SDS popolnoma nesprejemljiv!
Zapisal: Matej Košir, direktor Inštituta za raziskave in razvoj »Utrip« in vodja mreže »Preventivna platforma«