Poslanci Državnega zbora RS bodo v kratkem razpravljali o predlogu za legalizacijo konoplje za medicinsko in osebno rabo, v razpravo pa strokovna javnost doslej ni bila vključena. Legalizacija za osebno rabo je ena najbolj perečih javnozdravstvenih tem v slovenski družbi, kar je potrdil tudi referendum junija 2024, ki je razkril globoko razdeljenost med zagovorniki in nasprotniki legalizacije. Ključno vprašanje je, ali bodo poslanci prisluhnili strokovnim argumentom in izkušnjam iz tujine. Pobuda Pametno o konoplji opozarja na pomen premišljenega pristopa, ki temelji na znanstvenih dokazih in izogibanju napakam, kot so okrepitev črnega trga in nezadostna zaščita mladih, kot to kaže primer Nemčije. Ti primeri dokazujejo, da legalizacija brez premišljenega načrta in ustrezne regulacije lahko vodi v dolgoročne negativne posledice. To je trenutek, ko mora prevladati premišljeno odločanje, utemeljeno na znanstvenih dokazih in vključujoči razpravi, ki ne temelji na političnih kompromisih ali interesih nezdrave industrije, temveč na odgovorni viziji za zdravo in varno družbo.
Naša spletna stran uporablja piškotke. To so majhne datoteke, ki jih ob obisku naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo, ko se vrnete na spletno stran ter omogočimo njeno boljše delovanje in uporabo. Uporabljamo tudi piškotke za potrebe spletne analitike in integracijo socialnih omrežij.
Kaj so piškotki?
Piškotek (angl. cookie) je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Spletna mesta piškotke shranijo v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta z namenom prepoznavanja posameznih naprav in nastavitev, ki so jih uporabniki uporabili pri dostopu. Piškotki omogočajo spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko z njihovo pomočjo ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik – ta lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči.
Nadzor piškotkov
Shranjevanje in upravljanje piškotkov je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik. Brskalnik lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči. Piškotke, ki jih je brskalnik shranil, lahko tudi izbrišete, navodila najdete na spletnih straneh posameznega brskalnika: