Dunaj, 21. marec 2013 – V sklopu 56. zasedanja Komisije OZN za droge je Urad Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) izdal dokument »Mednarodni standardi na področju preprečevanja uporabe drog«. V dokumentu so objavljene informacije o najuspešnejših preventivnih pristopih, ki temeljijo na dokazih, zbrani pa so iz vsega sveta. Na ta način želijo Združeni narodi spodbuditi podporo učinkovitim preventivnim pristopom s strani pripravljalcev politik in njihovo uporabo s strani izvajalcev programov, pri tem pa so upoštevane različne starostne skupine in okolja, kjer preventiva poteka. Pri nastajanju dokumenta so sodelovale ključne mednarodne ustanove s področja drog, zlasti pa Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti (EMCDDA), Medameriška komisija za nadzor nad drogami (CICAD), ameriški Nacionalni inštitut za zlorabo drog (NIDA), Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kanadski Center za zlorabo substanc (CCSA) in Mentor Foundation. Med referencami dokumenta se je znašel tudi dokument »Smernice in priporočila za delo na področju šolske preventive«, ki ga je v letu 2012 izdal Inštitut Utrip. Dokument prevajajo v več uradnih jezikov, v angleškem jeziku pa si ga lahko preberete na spletni strani UNODC-ja: http://www.unodc.org/unodc/en/prevention/prevention-standards.html
Naša spletna stran uporablja piškotke. To so majhne datoteke, ki jih ob obisku naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo, ko se vrnete na spletno stran ter omogočimo njeno boljše delovanje in uporabo. Uporabljamo tudi piškotke za potrebe spletne analitike in integracijo socialnih omrežij.
Kaj so piškotki?
Piškotek (angl. cookie) je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Spletna mesta piškotke shranijo v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta z namenom prepoznavanja posameznih naprav in nastavitev, ki so jih uporabniki uporabili pri dostopu. Piškotki omogočajo spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko z njihovo pomočjo ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik – ta lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči.
Nadzor piškotkov
Shranjevanje in upravljanje piškotkov je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik. Brskalnik lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči. Piškotke, ki jih je brskalnik shranil, lahko tudi izbrišete, navodila najdete na spletnih straneh posameznega brskalnika: