Da bi staršem pomagali konstruktivno komunicirati s svojimi otroki v času karantene, smo v slovenščino prevedli šest sklopov nasvetov, ki vključujejo načrtovanje preživljanja skupnega časa ena na ena, ohranjanje pozitivnih občutkov in misli, ustvarjanje nove vsakodnevne rutine, izogibanje slabemu vedenju, obvladovanje stresa ter pogovor o novem koronavirusu oziroma bolezni COVID-19. Uporabite jih koristno zase in za otroke ter se pri tem čimbolj zabavajte.
Je pa dejstvo, da so ti napotki tudi sicer del naših preventivnih programov, namenjenih staršem oziroma družina. Edina pomembnejša razlika v tej situaciji je, da imamo v veliki večini zdaj na voljo več časa za krepitev teh starševskih veščin.
Nasveti so nastali pod okriljem številnih mednarodnih in drugih organizacij, kot sta npr. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in UNICEF, za prevod pa smo v sodelovanju z avtorji poskrbeli pri Inštitutu za raziskave in razvoj »Utrip« v sklopu programa »Preventivna platforma« (www.preventivna-platforma.si), sofinanciranega s strani Ministrstva za zdravje.
Starši in družine lahko še več informacij na temo starševstva v času epidemije najdejo tule: https://zdaj.net/koronavirus-otroci-in-mladostniki/podpora-otrokom-v-casu-koronavirusa/
Naša spletna stran uporablja piškotke. To so majhne datoteke, ki jih ob obisku naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo, ko se vrnete na spletno stran ter omogočimo njeno boljše delovanje in uporabo. Uporabljamo tudi piškotke za potrebe spletne analitike in integracijo socialnih omrežij.
Kaj so piškotki?
Piškotek (angl. cookie) je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Spletna mesta piškotke shranijo v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta z namenom prepoznavanja posameznih naprav in nastavitev, ki so jih uporabniki uporabili pri dostopu. Piškotki omogočajo spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko z njihovo pomočjo ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik – ta lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči.
Nadzor piškotkov
Shranjevanje in upravljanje piškotkov je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik. Brskalnik lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči. Piškotke, ki jih je brskalnik shranil, lahko tudi izbrišete, navodila najdete na spletnih straneh posameznega brskalnika: