Inštitut Utrip je junija 2012 izdal publikacijo z naslovom »Smernice in priporočila za delo na področju šolske preventive«. Dokument je nastal v sodelovanju s švicarsko nevladno organizacijo Mentor Foundation International in njenim izvršnim direktorjem g. Jeffom Leejem v sklopu projekta pilotske izvedbe šolskega preventivnega programa »Izštekani« v šolskem letu 2010/2011.
Smernice in priporočila so v angleškem in slovenskem jeziku objavljene tudi kot primer dobre prakse na področju standardov in smernic na spletnem portalu Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti (EMCDDA): http://www.emcdda.europa.eu/themes/best-practice/standards/prevention in spletni strani Inštituta za varovanje zdravja RS: http://www.ivz.si/prepovedane_droge_aktualno. Poleg tega se že prevajajo v portugalščino, interes za prevod pa so izrazile tudi nekatere druge države oziroma mednarodni partnerji Inštituta Utrip. Smernice in priporočila so bile slovenski strokovni javnosti predstavljene na 1. slovenskih preventivnih dnevih, ki so potekali 20. in 21. septembra 2012 na Debelem rtiču v sklopu projekta »Preventivna platforma«.
Širši mednarodni strokovni javnosti pa bodo predstavljene na 3. mednarodni konference Evropskega združenja za raziskave v preventivi (European Society for Prevention Research – EU SPR) (http://euspr.org). Konferenca bo od 6. do 7. decembra 2012 v Krakovu na Poljskem.
Na voljo sta tudi tiskana verzija slovenske izdaje smernic in elektronska verzija smernic v angleškem jeziku. V primeru, če omenjene publikacije želite prejeti, to sporočite na info@institut-utrip.si.
Smernice v PDF formatu:
Smernice in priporočila za delo na področju šolske preventive | PDF
Guidelines and Recommendations for School-based Prevention | PDF
Naša spletna stran uporablja piškotke. To so majhne datoteke, ki jih ob obisku naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo, ko se vrnete na spletno stran ter omogočimo njeno boljše delovanje in uporabo. Uporabljamo tudi piškotke za potrebe spletne analitike in integracijo socialnih omrežij.
Kaj so piškotki?
Piškotek (angl. cookie) je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Spletna mesta piškotke shranijo v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta z namenom prepoznavanja posameznih naprav in nastavitev, ki so jih uporabniki uporabili pri dostopu. Piškotki omogočajo spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko z njihovo pomočjo ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik – ta lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči.
Nadzor piškotkov
Shranjevanje in upravljanje piškotkov je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik. Brskalnik lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči. Piškotke, ki jih je brskalnik shranil, lahko tudi izbrišete, navodila najdete na spletnih straneh posameznega brskalnika: