V sklopu evropskega projekta »Krepitev evropskih družin« (»European Family Empowerment«), katerega namen je krepitev zmogljivosti družin na področju preprečevanja zasvojenosti ter povečanje organizacijskih sposobnosti in sinergije pri sodelovanju s pristojnimi ustanovami in nevladnimi organizacijami, je od 14. do 16. maja 2011 v Stockholmu (Švedska) potekal projektni sestanek vseh partnerskih organizacij.
Glavni cilj projekta je raziskati in razviti raznolike preventivne aktivnosti za sodobne evropske družine v smeri preprečevanja tvegane in škodljive rabe alkohola ter drugih drog s strani njihovih otrok in mladostnikov. Od konca leta 2010 do meseca maja 2011 smo s pomočjo 22 osnovnih in srednjih šol zbrali izpolnjene ankete, ki so jih izpolnjevali učenci oziroma dijaki in njihovi starši. Z vprašanji o uporabi drog, interneta, vzgojnih stilov, odnosov doma idr. smo želeli ugotoviti, v kolikšni meri se percepcija otrok v okviru posameznih sklopov vprašanj, ujema s percepcijo staršev. Na srečanju v Stockholmu smo predstavili preliminarne rezultate, ki bodo kmalu dostopni tudi na spletni strani Inštituta Utrip: www.institut-utrip.si.
Naša spletna stran uporablja piškotke. To so majhne datoteke, ki jih ob obisku naložimo na vaš računalnik oziroma mobilno napravo. Tako lahko prepoznamo, ko se vrnete na spletno stran ter omogočimo njeno boljše delovanje in uporabo. Uporabljamo tudi piškotke za potrebe spletne analitike in integracijo socialnih omrežij.
Kaj so piškotki?
Piškotek (angl. cookie) je datoteka, ki shrani nastavitve spletnih strani. Spletna mesta piškotke shranijo v naprave uporabnikov, s katerimi dostopajo do interneta z namenom prepoznavanja posameznih naprav in nastavitev, ki so jih uporabniki uporabili pri dostopu. Piškotki omogočajo spletnim stranem prepoznavanje, če je uporabnik že obiskal to spletno mesto in pri naprednih aplikacijah se lahko z njihovo pomočjo ustrezno prilagodijo posamezne nastavitve. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik – ta lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči.
Nadzor piškotkov
Shranjevanje in upravljanje piškotkov je pod popolnim nadzorom brskalnika, ki ga uporablja uporabnik. Brskalnik lahko shranjevanje piškotkov po želji omeji ali onemogoči. Piškotke, ki jih je brskalnik shranil, lahko tudi izbrišete, navodila najdete na spletnih straneh posameznega brskalnika: